Školní chata Mateřídouška Září a říjen v Teen programu (druhý stupeň)

Program Teen je v Heřmánku, druhý stupeň základní školy. V letošním roce do něj patří 6. třída Stopaři, 7. třída Kapustňáci a 8. třída Surikaty.

Školní chata Mateřídouška Září a říjen v Teen programu (druhý stupeň)

Stejně jako v loni, je pro nás důležité, abychom hodně akcí stihli. Jde nám o pohled na situaci covidu. V minulém školním roce se nám tato strategie vyplatila. V září a říjnu a květnu a červnu, jsme se žáky začili tolik zajímavých projektů a událostí, že jsme tak zvládli zaplašit vzpomínky z online vyučování. Pro žáky Teen to bylo velmi náročné období, nejspíš protože jsme byli v online výuce delší dobu než všihni ostatní. 

Na začátku ledna dostala naše škola možnost na 10 let využívat školní chatu v Podkozí u Chýňavi. V březnu začal na školníl chatě pracovat školník a všeuměl Saša se svojí manželkou Lenkou. V květnu, když přišel Teen program do školy, začali jsme na chatu jezdit a budovat jí. Po změně ŚVP jsme život na chatě zařadili do ŚVP Heřmánek.A tak od září již neučíme v běžném předmětu pracovní výchovu jednu hodinu týdně a ani výtvarnou výchovu, ale tyto předměty probíhají v projektech a blocích na školní chatě Žáci si chatu upravili sami pro jednu třídu, především si žáci smontovali vyklidili dvě místnosti, kde mají ložnice a smotnovali postele. Zvětšili jsme kuchyň a škola kuchyň vybavila tak, aby se v kuchyni snadno vařila strava při pobytech. Škola chatu vybavila sporákem s varnou deskou a troubou, ale také myčkou nádobí, která se při 14 účastnících velmi hodí. 

Poslední týdny výjezdu s námi byl tým Skautského institutu, který pro Kapustńáky a Surikaty připravil pobytové aktivity školy v přírodě. Tedy běhání, skákání a prolézání a všemožné soutěže. 

A pak jsme přijeli znovu v září. Tentokrát jsme se na chatě střídali po týdnu, každá třída jela na dva dny po a ut. Mezitím Saša dokázal doobložit podlahu a upravil všechny WC a nyní do října postail také sprchu. Stopaři na chatě měli svůj druhý výjezd a dávali se jako nová třída Teen programu dohromady. Kapustňáci měli dva dny výtvarných aktivit a Surikaty byli na dvou výjezdech, jeden na začátku školního roku a nyní na před podzimními prázdninami. V posledním výjezdu se žádi s učiteli domlouvali a budovali nový sad. Plánem je zasadit na pozemku chatu švestky a třešně a pěstovat je a moci je sklízet na konci a začátku školního roku a moci ovoce zpracovávat. Tato výzva není jen pro žáky Teen programu, to jen předstupeň pro budoucí další čtyři roky gymnázia. 

Projekt chaty se sadem vzniká pomalu a za účasti učitelů a dětí a jeho inspirací je systém Montessori druhého stupně - tedy Teen programu s Montessori školními farmami a pracovními aktivitami. Zažíváme stejné, jako na Montessori farmách, kde se žáci o sebe starají, sami si nakoupí, sami si uvaří, sami čelí výzvám společného pobytu a také společných projektů. Naše škola kombinuje metodu Montessori Teen programu, kde žáci pobývají na společných farmách po celý školní rok s běžnou výukou ve školních třídách a dalším školním programem. Ale můžeme potvrdit, že výuce v teengerskému věku prospívá situace, kdy nejsou jen v akademické situaci, ale svoje znalosti a dovednosti přenášejí do běžného života a také do pobytu v přírodě. I my učitelé oceňujeme tyto pobyty, pokud se totiž mezi námi a žáky vytvoří důvěra a vzájemné vztahy, tak se nám i složité a nepříjemné věci učí jednoduššeji. Ve škole má každa třída mimo svých učitelů, další učitele - kauče, kteří o třídu dbají v oblastech společných projektů a jsou součástí týmu. Skvělou součátí týmu školy je i výtečný řemeslník Saša, který nás učí, jak do složitých věcí, třeba jak sbbourat stěnu či vybetonovat schod. 

Komentáře a vysvětlivky: 

Mateřídoušková chata - kolem chaty jsou velké keře mateřídoušky 

Fotka nahoře - na fotografii je Kája, která sesbírala za drobné pomoci Klárky jablka a následně si přála upéct štrůdl, v čemž se nakonec děvčata vystřídala a celkem bez pomoci upekly 6 štrůdlů - uplně skvělé. 

Michal říká: Na chatě je skvělé jídlo. Michal zase vozí na chatu skvělé bombony. 

Na jedné fotce je také Saša, náš hrdina a učitel náročných pracovních aktivit. Bez něj bychom to nezvládli. Ale aby nevznikl omyl, každý z učitelů, kteří jezdí jako vedoucí na školní chaty mají za sebou tábory, skautskou minulost a umí zatopit v kamnech, umí uvažit pro 20 dětí a umí porazit soušku atd.  Ale i tak jsou mimořádní. 

Kalendář Teen
6. - 9. třída - Teen

Kalendář 1. stupeň

Kontakt